Edukacja przyrodnicza
SZKOLNA OSTOJA PRZYRODY ,,NAD JEZIOREM BROŻÓWKA’’
Objęliśmy ochroną pewien odcinek brzegu jeziora Brożówka niedaleko naszej szkoły. W Urzędzie Gminy Kruklanki dowiedzieliśmy się, że ten obszar należy do Lasów Państwowych. Zaangażowaliśmy się w uprzątnięcie i odkrycie walorów przyrodniczych tego miejsca.Dnia 15 kwietnia 2014 udaliśmy się nad jezioro w celu wyznaczenia terenu, którym zaopiekujemy się. 17 kwietnia 2014 roku, poszliśmy tam, aby zacząć wielkie sprzątanie oraz przyjrzeć się bliżej roślinności i zwierzętom.
NA POCZĄTKU WYGLĄDAŁO TO TAK:Uprzątnęliśmy wszystkie liście, połamane drzewa, stosy gałęzi oraz multum śmieci. Zajęło nam to sporo czasu. Najpierw zgrabiliśmy liście na punkcie widokowym, z którego można podziwiać jezioro i wieś Brożówka oraz zbieraniem śmieci w lesie. Pełne worki wynieśliśmy na pobliski parking, aby stamtąd zabrała je śmieciarka. Wyczyściliśmy także tablice informacyjne, a połamane drzewa, które pogarszały ładny widok-wynieśliśmy do lasu.
Oto efekt naszej pracy
W tym miejscu dostrzegliśmy także wiele ciekawych nie tylko pod względem przyrodniczym miejsc. Były to na przykład:
Okopy
Podczas wojny chroniły ludzi przed strzałami i pomagały w przeżyciu oraz komunikacji między schronami. W tym miejscu znajduje się ich znacznie więcej.
STOŁÓWKA DZIĘCIOŁA
Na tym terenie odkryliśmy także ,,stołówkę dzięcioła’’! Byliśmy zaskoczeni tym widokiem.
MECH, PORASTAJĄCY DRZEWA OD STRONY PÓŁNOCNEJ
W tym miejscu wyraźnie widać, że mech porasta drzewa od strony północnej. Zwróciło to naszą uwagę.
BOBRY TEŻ TU SĄ!
Naszą uwagę, przykuły oznaki obecności bobrów - pościnane drzewa. Niesamowite wrażenie zrobił na nas okorowany pień!
Na swojej drodze, spotkaliśmy też wiele innych ciekawych organizmów i zjawisk będących swoistą tajemnicą lasu, między innymi:Na tablicy informacyjnej wyczytaliśmy, że występuje tu ptak bąk. Niestety nie udało nam się go ujrzeć na własne oczy, gdyż dobrze się maskuje i nie wiemy, czy już zamieszkał w nadjeziornych szuwarach. Przyjdziemy tu na pewno, gdy usłyszymy jego charakterystyczny głos.
Ze względu na to, że nie udało się nam go zobaczyć pozwoliliśmy sobie opublikować zdjęcie nie naszego autorstwa.
Spotkaliśmy tam także różne gatunki ptaków, motyli, ciem, chrząszczy, larw oraz innych owadów. Niestety nie rozpoznaliśmy ich wszystkich, dlatego wrócimy tu ponownie.
NA OBSZARZE, KTÓRY OBJELIŚMY OPIEKĄ, ZNAJDOWAŁO SIĘ WIELE GATUNKÓW ROŚLIN TAKICH JAK
CZARKA SZKARŁATNA
OPIS:
- Wewnętrzna powierzchnia żywo czerwona. Zewnętrzna powierzchnia owocnika brudno-biało-ochrowa, pokryta drobnymi włoskami . Niekiedy obecny trzon(gruby, białawy).
WYSTĘPOWANIE: - Rośnie w lasach i zaroślach liściastych, na opadłych gałązkach, w Polsce od grudnia do maja. W Polsce gatunek rzadki i objęty ochroną gatunkową.
ZAWILEC GAJOWY
OPIS:
- Pojedyncze kwiaty, zbudowane są z 6-8 białych listków okwiatu. Na pędzie kwiatowym pod kwiatem znajdują się trzy liści zebrane w okółek. Są one dłoniasto wrębne. Kwitnie od marca do kwietnia. Ma duże wymagania świetlne. Zapylany jest przez owady. Wytwarza duże ilości pyłku.
WYSTĘPOWANIE : - Lasy liściaste i iglaste, również łąki górskie. Gatunek bardzo pospolity.
SZCZAWIK ZAJĘCZYOPIS:
- Jedna z pospolitych bylin leśnych. Liście długoogonkowe, trójlistkowe, podobne do liści koniczyny. Kwiaty na długich szypułkach, białe z czerwonymi żyłkami. Roślina cieniolubna. Kwitnie w kwietniu, maju. Pierwsze kwiaty na wiosnę zapylane są obcym pyłkiem, natomiast u kwiatów letnich następuje samozapylenie.
WYSTĘPOWANIE: - Cieniste miejsca w lasach liściastych i mieszanych. Bardzo częsty i szeroko rozprzestrzeniony
ŚLEDZIENNICA SKRĘTOLISTNA
OPIS:
- Drobna bylina tworząca darnie. Liście ułożone skrętolegle, okrągławe, brzegiem karbowane, na długich ogonkach. Łodyga wzniesiona, trójkanciasta. Kwiaty żółte, zwykle 4-krotne z 8 pręcikami. Kwitnie od marca do maja. Zapylana jest przez owady i ślimaki.
WYSTĘPOWANIE:
- Szeroko rozprzestrzeniona i pospolita, zwłaszcza w miejscach wilgotnych i zacienionych.
ZŁOĆ ŻÓŁTA
OPIS:
- Wieloletnia roślina wiosenna. Łodyga z dwoma wąskimi, lancetowatymi liśćmi osadzonymi tuż pod kwiatostanem. Z ziemi wyrasta tylko jeden równowąski liść odziomkowy. Kwiaty żółtozielonkawe, prążkowane. Kwitnie od kwietnia do maja.
WYSTĘPOWANIE: - Wilgotne lasy mieszane i łęgowe. Często i szeroko rozprzestrzeniona.
SIT ROZPIERZCHŁY
OPIS:
- Roślina wieloletnia. Łodygi lśniąco zielone, gładkie w dużych kępach, miękkie, z białym porowatym rdzeniem. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
WYSTĘPOWANIE: - Bardzo częsty na bagnach leśnych, na bagnistych polanach, przy rowach, lecz również na mokrych łąkach itd.
SKRZYP LEŚNY
OPIS:
- Roślina wieloletnia o budowie delikatnej. Pędy zarodnikowe wyrastają w kwietniu lub w maju. Ząbki w pochwach liściowych zlepione w 3-6 łat. Pochwy nie przylegają do łodygi. Roślina trująca także dla bydła, gdy znajdzie się w paszy.
WYSTĘPOWANIE: - Pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich, rośnie w miejscach wilgotnych, w cienistych lasach, zaroślach.
OD UCZESTNIKÓW DZIAŁAŃ:
Jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało nam się uzyskać taki efekt naszej pracy. Cieszymy się, że mogliśmy troszczyć się I poznać sekrety tak inspirującego miejsca. Będziemy regularnie je odwiedzać i dbać o jego dobry stan. Mamy nadzieję, iż ludzie uszanują nasz wkład pracy i nie będą niszczyć tego zakątka.
Karolina Pietranis - uczennica kl.IIIa Gimnazjum w Kruklankach
Kamila Ostrowska - uczennica kl.IIIa Gimnazjum w Kruklankach
Rafał Heron – uczeń kl.IIa Gimnazjum w KruklankachFot: Karolina Pietranis/Kamila Ostrowska
INWENTARYZACJA PRZYRODNICZA
W ramach akcji "Wiosenne działania na Warmii i Mazurach", której inicjatorem jest od lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podjęliśmy się inwentaryzacji przyrody. W okolicy miejscowości Przerwanki zlokalizowaliśmy trzy obiekty przyrodnicze. Są to żeremia zbudowane przez bobry. Znajdują się na pobliskich, podmokłych terenach bagiennych. W ich pobliżu widoczne są liczne ślady aktywności bobrów, choćby ścięte w charakterystyczny sposób drzewa czy tama na cieku wodnym.
1.Tama wykonana przez bobry - obiekt D.
2. Żeremie B 3. Żeremie C
4. Ślady występowania bobrów – ogryzione przez nie drzewa
5. O inwentaryzacji poinformowaliśmy uczniów naszej szkoły. Przygotowaliśmy plakat, który umieściliśmy na szkolnej gazetce.
6. Lokalizacja żeremi.
punkt A- miejscowość Przerwanki
punkt B, C, D – obiekty przyrodnicze
Fot: Dominika Block/Katarzyna Gut
Inwentaryzacji dokonały:
Dominika Block
Katarzyna Gut
uczennice III A
- Wewnętrzna powierzchnia żywo czerwona. Zewnętrzna powierzchnia owocnika brudno-biało-ochrowa, pokryta drobnymi włoskami . Niekiedy obecny trzon(gruby, białawy).